Práce z domova neboli home office

18. 4. 2018

Práce z domova, home officeV mrákotách zamačkáváte budík. Neochotně otevřete jedno oko, pak druhé. V hlavně vám hučí rozespalostí. Bylo by krásné ještě chvíli zůstat v posteli. Přinutíte se vstát. „Přeci musím do práce!“.

Po první kávě si vzpomenete na mačkanici v hromadné dopravě nebo na nekonečnou kolonu při cestě autem. Na vyrušování v práci ostatními kolegy, na nepříjemný open space. Na alergie a nemoci z klimatizace, kterou jeden chce studenou a druhý teplou. Na chřipku, co vždy chytnete od kolegů. A pak už jen tiše závidíte těm, co mají home office, i když někdy jen na jeden den.

Pro mnohé je práce z domova nedostižný sen. Pokud váš šéf trvá na plné pracovní době, máte smůlu. Ale u osvíceného šéfa půjde home office prosadit. Proč ale?

Výhody a nevýhody home office

Obrovskou výhodou home office je úspora času, který lidé tráví na cestě do práce a zpět. V průměru stráví v ČR lidé na cestě do práce a zpět 50 minut denně. To je skoro 11 % osmihodinové pracovní doby. Tento čas mohou lidé s home office věnovat buď práci, nebo sobě. Pro ostatní jde o mrtvý čas a fixní náklad práce.

Home office sníží expozici nemocemi, takže lidé jsou více zdraví a tudíž udělají více práce, efektivněji a bez chyb. To platí zejména u alergiků, kterých je v ČR ale již 25 % populace. Home office také umožní lidem dělat si přestávky na jídlo a na odpočinek, když potřebují, což zvýší kvalitu jejich práce.

Mezi nevýhody home office patří menší kontrola nad prací zaměstnance, problémy s prokrastinací lidí a rodina, která si s oblibou vyloží práci z domu jako dovolenou a zahrne člověka různými požadavky (nákupy potravin, léků, vožení dětí do školy a na kroužky, domácí práce a opravy, atd.).

Udělejte z home office výhodu pro vaši společnost

Obecně platí, že pokud jste odpovědný člověk s vůlí, pak se práce z domova vyplatí jak vám, tak vašemu zaměstnavateli. Nejde tedy jen o lidi na volné noze či umělce, ale o všechny, kdo jsou schopni sami sebe motivovat k práci. Home office je výhodou pro každého, kdo má poctivost k sobě a pokoru k práci. Pro každého, kdo je schopen vytvořit si svůj řád (plán úkolů pracovního dne) a toho se držet.

Každý charakterní člověk tak z home office získá benefit. Poctivý extrovert může potřebu kolektivu naplnit konferencí přes Skype. Introverti získají potřebný klid na práci. A všichni získají zhruba 50 minut denně navíc.

Obtížné ovšem je nalézt ty charakterní a poctivé osobnosti ze zaměstnanců, kteří jsou schopni z home office udělat výhodu pro vás i pro ně. Tedy oddělit ty, kteří práci z domu morálně i organizačně zvládnou od těch, kteří musí pracovat „pod kontrolou“. To je práce pro velmi zkušené personalisty s psychologickým vzděláním a velkými zkušenostmi. Pro takové personality, kteří jsou páteří naší společnosti. Pokud tedy chcete nalézt zaměstnance, u kterých bude home office výhodou pro vaši společnost, obraťte se na nás. Rádi vám poradíme.

Váš KRC TEAM

Tréninky a semináře v KRC TEAM

Reference