Co dělat při ztrátě zaměstnání?

28. 2. 2018

Co dělat při ztrátě zaměstnání? KRC TEAMPřišli jste o práci?

Ať už to bylo z důvodu snižování stavů zaměstnanců, krachu firmy nebo jste si s někým nesedli, prožíváte emočně nepříjemné okamžiky. Bude to chtít nějaký čas, abyste tento „zážitek“ vstřebali. Každopádně je potřeba udělat několik důležitých kroků, abyste nepřicházeli o peníze a sílu. A nezapomeňte – opravdu se to může stát každému.

Zachovejte klid

No super, to je tedy rada „nad zlato“.
Jistě, že vás ztráta práce duševně rozhodí. To každého. Ale je to jen práce, život tím nekončí. Uvědomte si, že pracovitý člověk si najde práci vždy, bude-li chtít. Hoďte minulost za hlavu. Dívejte se tu situaci jako na každou jinou životní situaci: např. když jste začali studovat na střední škole, což byla po základní škole velká změna, ale také se vlastně nic nestalo. Tady je to stejné. Postačí rozvaha, klid a snaha – a výsledkem bude nová práce a vaše spokojenost.

Zachovejte stejný režim, jako když chodíte do zaměstnání

Pokud jste vstávali hodně brzy ráno, teď si můžete klidně pospat. Jde jen o to, abyste nevyšli z normálního chodu a byli pak zase schopni zaplout do normálního režimu práce.

Vyhýbejte se samotě, věnujte se rodině, přátelům, koníčkům a sportu stejně, jako jste se jim věnovali předtím. Zbytek času věnujte hledání práce. Stane se pro vás prací „hledání práce“.

Nejhorší, co můžete udělat, je stydět se, že nemáte práci, nebo že jste o ni přišli. Není to věc ke stydění. Obvykle to nebude ani vina zaměstnance, ale strukturálních změn, snižování stavů, optimalizace. Pravidlo je: mluvte o tom a dejte vědět, že hledáte práci.

Neprodleně se evidujte na Úřadu práce

Podle typu ukončení zaměstnání máte nárok na podporu v nezaměstnanosti, a hlavně na platbu zdravotního pojištění státem. Z neplacení zdravotního pojištění mohou zbytečně vznikat nepříjemná penále. Také si zjistěte případnou možnost výplaty sociálních dávek.

Hledání práce berte jako zaměstnání samotné

Věnujte čas napsání životopisu, jeho eventuálnímu překladu, motivačnímu dopisu a registraci na pracovní portály. Pro ty, co mají problém s prokrastinací, doporučujeme udělat si přesný denní rozvrh a ten dodržovat. Sledování seriálů či vysedávání po hospodách vám nepomůže. Pomůže jen vaše aktivita.

Nebojte se říci o své situaci lidem kolem sebe. Ztráta práce není tragédie a každého to někdy postihlo. Kontaktujte lidi osobně, na sociálních sítích, v personálních agenturách a na Úřadu práce. Sdělte co nejvíce lidem, že nemáte práci, umíte to a to, a budete jim vděční, pokud by věděli o vhodném místě pro vás. Udiví vás, kolik lidí vám nějak pomůže. A kolik zaměstnavatelů hledá vhodné pracovníky. Jde prostě jen o to spárovat nabídku a poptávku po práci. A čím více lidí to bude vědět, tím lépe.

Nebojte se dojíždět za prací

Dojíždění za prací není u Čechů příliš populární. Jet za prací 20 km se mnohým lidem nelíbí. Ale uvědomte si, že dojet z jednoho konce Brna na druhý je v podstatě totéž. Obyvatelé velkých měst tak jezdí za prací pořád, i když v rámci jednoho města. Proto se nebojte za prací dojíždět a také se nebojte říci si u zaměstnavatele o příspěvek na dopravu. Bude-li o vás stát, nebude s tím mít problém.

Kontaktujte agentury zabývající se zprostředkováním práce (personální agentury)

Sledujte veškeré inzeráty s nabídkou práce a odpovídejte na ně. Pracovní inzeráty najdete na mnohých portálech, sociálních sítích, ale i v tiskovinách a různých vývěskách.

Agentura si vás zaeviduje do své databáze, porovná váš životopis s pracovními místy ve své nabídce. Také vás může přímo „nabídnout“ u svého klienta jako kandidáta se zajímavým profilem. V případě zájmu vás pozve na pohovor.

Využijte možnosti rekvalifikace, případně dalšího studia

Můžete dospět k závěru, že přišel čas na změnu oboru, ve kterém jste dosud pracovali. Možnost rekvalifikace si zjistíte na úřadu práce nebo můžete využít různé rekvalifikační kurzy dle vlastního uvážení a financí.

Věřte vzdělání. Vzdělanější lidé jsou obvykle více flexibilní. Vzdělání a rekvalifikace vám pomohou získat lepší pracovní místo, po kterém je poptávka na trhu.

Pokud ani nyní nevíte, jak na to a co by vás bavilo, pak vyzkoušejte nějakou diagnostickou metodu, která vás nasměruje správným směrem a ukáže, pro kterou práci máte předpoklady.

Váš KRC TEAM

Volná pracovní místa v nabídce KRC TEAM

Reference